Potrebujete vybrať vchodové dvere do bytu z online katalógu?

Vyberáme spoľahlivé vchodové dvere do bytu
 

vchodové dvere do bytuVchodové dvere do bytu plnia niekoľko základných funkcií. Chránia náš domov pred nepozvanými hosťami, sú jedným zo základných prvkov vonkajšej a zároveň vnútornej konštrukcie bytu a v neposlednom rade slúžia, ako pokračovanie „bytového imidžu“. Aj keď v súčasnosti je na trhu ich výber obrovský, niekedy môže byť zložité vybrať vhodný model vchodových dverí do bytu. Zvlášť cez internetové katalógy, kde si ich nemôžeme „chytiť“ a vidíme ich len na nezriedka malom obrázku.

Výberu vchodových dverí do bytu by sme mali venovať náležitú pozornosť. Hovorí sa, že sto ľudí – sto chutí. Platí to aj v tomto prípade. Niektorí uprednostňujú vzhľad, iní cenu, ďalší kvalitu a bezpečnosť. Ideálne je  spojiť tieto požiadavky do jednej. Avšak výber vchodových dverí nezávisí len od našich preferencií. Ak je váš byt priestranný a veľký, budete určite potrebovať masívne a veľké dvere. Avšak obyvateľ  malej garsónky v centre mesta ťažko zvolí túto možnosť. Veľké vchodové dvere do bytu v malom priestore by pôsobili neesteticky. Priam smiešne. Tu sa treba poobzerať po inej výhodnej možnosti.
 

Ako si teda vybrať tie správne vchodové dvere do bytu?
 

Bezpečnosť je prvoradá

Hlavným dôvodom, prečo je potrebné mať tie správne vchodové dvere do bytu je naša bezpečnosť a bezpečnosť nášho bývania. Keďže sa jedná o vstupnú bránu do nášho súkromia, mali by byť vchodové dvere do bytu dostatočne chránené proti nelegálnemu vniknutiu. Výhodné sú silné bezpečnostné dvere s kovovou výstužou a viacbodovými zámkami. Výhoda je, ak je samotný vchod do paneláku či obytného domu s mnohými domácnosťami chránený bezpečnostnými dverami najvyššieho štandardu.  Vtedy máme možnosť poradiť sa s odborníkmi, či je potrebné investovať do drahých vchodových dverí s takými istými bezpečnostnými prvkami, ako má hlavný vchod. Veľakrát totiž postačia dvere, ktoré majú nižšiu, no spoľahlivú bezpečnostnú triedu a ktoré sú lacnejšie.

Ak hľadáte kvalitné dvere, či už vchodové alebo interiérové, drevené alebo plastové dvere, pozrite si aj kontakty na výrobcov, predajcov a montážne firmy na stavebnom portáli v sekcii Dvere.
Na podstráne Zadaj dopyt nájdete aj formulár pre zasielanie žiadostí o vypracovanie cenových ponúk v stavebníctve.

 

Zvuková a tepelná izolácia vchodových dverí do bytu

Dobrá zvuková a tepelná izolácia je znamením, že sú vaše vchodové dvere do bytu kvalitné. V tom prípade je nepravdepodobné, že vaše súkromie bude neustále rušené zvukmi zo schodiska či z chodby. Navyše, keďže kvôli sporeniu energiami je len veľmi málo panelových a obytných domov, ktoré majú v zimnom období dostatočne vykurované chodbové priestory, nebude vám popri vchodových dverách prefukovať do bytu chladný vzduch.
 

Protipožiarna bezpečnosť vchodových dverí do bytu

Certifikované vchodové dvere do bytu sú štandardne zabezpečené proti požiaru. Nikto z nás si samozrejme neželá, aby vznikla škoda z dôvodu rozširujúceho sa ohňa, no ak nás majú dvere chrániť, tak nech je to aj kvôli požiaru. Takéto vchodové dvere  nás totiž ochránia aj v prípade, ak by požiar hrozil z chodby.

Dizajn

Voľba vzhľadu dverí nie je jednoduchou záležitosťou. Vchodové dvere sú totiž zariadením, ktoré budete používať každý deň a rovnako každý deň bude „na očiach“. Dizajn vchodových dverí do bytu by mal korešpondovať s celkovým dizajnom bytu. Nie je vhodné, ak v moderne a minimalisticky zariadenom byte budú kraľovať masívne dvere rôznymi dekoratívnymi lištami v staroanglickom štýle. Tak isto je potrebné dbať na farebné zladenie bytových vchodových dverí  s farebnosťou interiéru a tiež so samotnou zárubňou, v ktorej budú osadené.

Dbajte na rozmery

Pri nákupe nových vchodových dverí ide o podstatný faktor. Hlavne v prípade, ak máte osadenú zárubňu už určenú na montáž bezpečnostných dverí. Kovový „box“ modelu nových dverí môže byť totiž širší (hoci len rádovo o pár milimetrov) ako je štandard a potom bude nevyhnutné zárubňu vymeniť, čo sú podstatné finančné náklady navyše. Ideálne je kúpiť bytové vchodové dvere aj so zárubňou v takých rozmeroch, aby nebolo nutné zasahovať do pôvodného stavebného otvoru po vyňatí starej zárubne.

Porovnávajte ceny

Ako sme už spomínali, vchodové dvere do bytu nemusíte mať hneď najdrahšie s funkciami, ktoré v živote nebudete potrebovať (napr. nepriestrelné a pod.). No nie je nutné kupovať aj tie najlacnejšie od neovereného výrobcu bez certifikátu, ktoré sa v skutočnosti len tvária, že sú bezpečnostné.

Vchodové dvere do bytu sú akvizíciou, ktorú budete používať dlhé roky. Je teda povinnosťou predajcu dať záruku na tento tovar. Pred samotným nákupom by vám mal zodpovedný predajca odpovedať na všetky vaše otázky a samozrejme vás oboznámiť, kde vo vašom okolí pôsobí servis na vchodové dvere do bytu pre prípad ťažkostí.

Odporúčame vám aj ďalšie články v archíve na Stavebnik.sk , napríklad Zvuková izolácia dverí

Foto: vopros-remont.ru
(i.n.)